6. 12. 2022 Aktuálně Novela vyhlášky č. 408/2015 Sb. o Pravidlech trhu s elektřinou, kterou 6. 12. 2022 schválila Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ), od nového roku umožní sdílení elektrické energie v rámci bytových domů.Novela...
víceVirtuální baterie
První virtuální bateriová elektrárna byla uvedena do provozu v České republice
Funkční virtuální bateriová elektrárna (VBE) byla uvedena do provozu na počátku prosince 2018 v České republice VBE je složena z bateriových systémů s nejnižší kapacitou 6 kWh a nejvyšší instalovanou kapacitou 200 kWh. Zájemce z řad výrobců elektřiny pro vlastní spotřebu (tzv. prosumeři) VBE oslovil profesionální vzhled, intuitivní ovládání monitoringu, sofistikované funkce, spolehlivost, neustálý vývoj a nepřetržitá modernizace ovládacího rozhraní systémů STORION.

Nové možnosti využívání energie
Výkonová řada systémů STORION je od 1-fázového zařízení o výkonu 3,6kW a 4,6kW. Pro 3-fázové zapojení jsou k dispozici zařízení o výkonu 5kW, 10kW, 30kW, 50kW, 100kW a 150kW. Systémy STORION tvoří VBE tím, že je lze ovládat z jednoho dohledového centra. Což u systémů, které nemají jeden komunikační protokol nelze.
Bateriové systéme STORIONy mohou být spouštěny synchronně nebo pouze regionálně. Dokáží na požadavky dohledového centra reagovat buď automaticky dle PPDS nebo „just in time“ na základě požadavků regulátora, distributora či obchodníka s elektřinou. Dokáží být programovány podle výhledových požadavků a také se dokáží chovat podle nastavených obchodních modelů klient/obchodník s elektrickou energií.
„Všem stávajícím i potencionálním prosumerům se tímto otvírají nové i netušené možnosti. Vývoj funkcí bateriových systémů směřující k automatizovaným systémům řízení je prostě neskutečný,“ komentoval situaci Vladan Marcalík, jednatel společnosti Prosolar s.r.o., která je exkluzívním distributorem systémů STORION pro ČR, SR a Polsko.
„Je zřejmé, že skládané bateriové systémy bez jednoho komunikačního protokolu nejsou již pro trh nijak zajímavé. Největší slabinou je různorodost použitých komponentů. Tyto systémy nejsou přínosem ani pro jejich majitele z pohledu budoucích obchodních modelů sdílení energie, ani pro distribuční soustavu jako proaktivní prvek. Hlavním důvodem k instalaci STORIONu jsou právě výhody společné virtuální baterie. Důležitým kritériem jsou také deklarované vlastností i příznivý poměr ceny/užitnosti. Prosumeři díky STORIONU vstoupili na evropskou burzu s elektrickou energií," doplnil Marcalík.
Virtuální bateriová elektrárna z kooperujících systémů STORION není ohraničena územím ČR, ale pokrývá celou EU. Celková evropská kapacita VBE ze STORIONů je odhadována na 22MWh. Týdně kapacita narůstá o dalších ~310kWh baterií v systémech STORION.
Kdo je to prosumer?
Prosumer (zdroj směrnice č. 2009/72/ES a č. 2009/28/ES) - aktivní spotřebitel (active customer). Rozumí se jím spotřebitel nebo skupina společně jednajících spotřebitelů, kteří spotřebovávají, ukládají nebo prodávají elektřinu vyrobenou v jejich prostorách.
Předpokladem pro zařazení výrobce pod pojem aktivní spotřebitel je pak to, že výroba elektřiny u něho neprobíhá jako hlavní podnikatelská nebo jiná profesionální činnost. Prosumerům v oblasti obnovitelných zdrojů se věnuje návrh novely směrnice OZE. Vymezuje dvě skupiny výrobců: výrobci z obnovitelných zdrojů pro vlastní spotřebu (renewable self-consumers) a energetické společenství obnovitelných zdrojů (renewable energy communities).