Výrobci / značky
Novinky
Podvodné systémy - POZOR

cena "vykutáleného" bateriového systému je 340.000,- Kč s DPH bez dotace z Nová Zelená Úsporámdotace je parádní 150.000,- Kč takže náklady klienta jsou 190.000,- Kč... a nejlepší je trestní sazba 2 - 8...

více
Výměny panelů na FV elektrárnách jsou možné!

Dne 18. 12. vydal Energetický regulační úřad dlouho očekávané výkladové stanovisko, podle nějž je možné za stanovených podmínek v rámci oprav a údržby výrobny elektřiny vyměňovat jejich komponenty, aniž by...

více
Virtuální baterie

První virtuální bateriová elektrárna byla uvedena do provozu v České republice Funkční virtuální bateriová elektrárna (VBE) byla uvedena do provozu na počátku prosince 2018 v České republice VBE je složena z bateriových systémů...

více
Tisková zpráva Storion

ALPHA ESS s profesionálními produkty řady STORION získala další první místo ve skupině kompaktních energetických úložišť do 5kWh v Evropské Unii za rok 2018. Experti z Bonn EuPD Research analyzovali 114 modelů bateriových úložišť od 75 společností...

více
Blog / Články

Virtuální baterie

Úvod Novinky Virtuální baterie

První virtuální bateriová elektrárna byla uvedena do provozu v České republice

Funkční virtuální bateriová elektrárna (VBE) byla uvedena do provozu na počátku prosince 2018 v České republice VBE je složena z bateriových systémů s nejnižší kapacitou 6 kWh a nejvyšší instalovanou kapacitou 200 kWh. Zájemce z řad výrobců elektřiny pro vlastní spotřebu (tzv. prosumeři)  VBE oslovil profesionální vzhled, intuitivní ovládání monitoringu, sofistikované funkce, spolehlivost, neustálý vývoj a nepřetržitá modernizace ovládacího rozhraní systémů STORION. 

Prosolar


Nové možnosti využívání energie

Výkonová řada systémů STORION je od 1-fázového zařízení o výkonu 3,6kW a 4,6kW. Pro 3-fázové zapojení jsou k dispozici  zařízení o výkonu 5kW, 10kW, 30kW, 50kW, 100kW a 150kW. Systémy STORION tvoří VBE tím, že je lze ovládat z jednoho dohledového centra. Což u systémů, které nemají jeden komunikační protokol nelze.

Bateriové systéme STORIONy mohou být spouštěny synchronně nebo pouze regionálně. Dokáží na požadavky dohledového centra reagovat buď automaticky dle PPDS nebo „just in time“ na základě požadavků regulátora,  distributora či obchodníka s elektřinou. Dokáží být programovány podle výhledových požadavků a také se dokáží chovat podle nastavených obchodních modelů klient/obchodník s elektrickou energií.

„Všem stávajícím i potencionálním prosumerům se tímto otvírají nové i netušené možnosti. Vývoj funkcí bateriových systémů směřující k automatizovaným systémům řízení je prostě neskutečný,“ komentoval situaci Vladan Marcalík, jednatel společnosti Prosolar s.r.o., která je exkluzívním distributorem systémů STORION pro ČR, SR a Polsko. 

„Je zřejmé, že skládané bateriové systémy bez jednoho komunikačního protokolu nejsou již pro trh nijak zajímavé. Největší slabinou je různorodost použitých komponentů. Tyto systémy nejsou přínosem ani pro jejich majitele z pohledu budoucích obchodních modelů sdílení energie, ani pro distribuční soustavu jako proaktivní prvek. Hlavním  důvodem k instalaci STORIONu jsou právě výhody společné virtuální baterie. Důležitým kritériem jsou také deklarované vlastností i příznivý poměr ceny/užitnosti. Prosumeři díky STORIONU vstoupili na evropskou burzu s elektrickou energií," doplnil Marcalík.

Virtuální bateriová elektrárna z kooperujících systémů STORION není ohraničena územím ČR, ale pokrývá celou EU. Celková evropská kapacita VBE ze STORIONů je odhadována na 22MWh. Týdně kapacita narůstá o dalších ~310kWh baterií v systémech STORION. 

Kdo je to prosumer?

Prosumer (zdroj směrnice č. 2009/72/ES a č. 2009/28/ES) - aktivní spotřebitel (active customer). Rozumí se jím spotřebitel nebo skupina společně jednajících spotřebitelů, kteří spotřebovávají, ukládají nebo prodávají elektřinu vyrobenou v jejich prostorách. 

Předpokladem pro zařazení výrobce pod pojem aktivní spotřebitel je pak to, že výroba elektřiny u něho neprobíhá jako hlavní podnikatelská nebo jiná profesionální činnost. Prosumerům v oblasti obnovitelných zdrojů se věnuje návrh novely směrnice OZE. Vymezuje dvě skupiny výrobců: výrobci z obnovitelných zdrojů pro vlastní spotřebu (renewable self-consumers) a energetické společenství obnovitelných zdrojů (renewable energy communities).
Zákaznická zóna Site map
Copyright 2015 - 2019 © Fotovoltaické systémy